Každý věřitel, který půjčuje peníze, má celou řadu zákonných povinností, které musí splnit předtím, než půjčí člověku peníze. Pokud věřitel některou svoji povinnost nesplní, může být smlouva o úvěru hodnocena jako neplatná. Na základě takové smlouvy může věřitel požadovat peníze, které Vám půjčil. Nemůže však požadovat úroky nebo poplatky. Řada poskytovatelů spotřebitelských úvěrů bohužel porušuje jejich zákonné povinnosti, což má za následek neplatnost jejich smluv nebo neplatnost ustanovení o úrocích či poplatcích. Jedná se i o celostátní a mediálně známé věřitele, které znáte z televizních reklam a do kterých byste to nikdy neřekli.
Pokud máte půjčku u věřitele, který porušuje své povinnosti, můžete dosáhnout i toho, že mu vrátíte pouze poskytnutou půjčku a nezaplatíte žádný úrok. Pokud jste již celou půjčku doplatili, můžete chtít část svých peněz zpět, protože věřitel neměl právo takové peníze od Vás vybrat.
Jak je to možné? Zcela jednoduše. Většině odpovědných osob, je taková situace úplně jedno. Člověk se totiž musí bránit, protože jinak tyto nezákonné postupy věřitelům vychází. Doposud se proti těmto praktikám bránilo jen málo lidí. Ti, kteří se bránili, měli v mnoha případech úspěch. Některým věřitelům se totiž vyplatí porušovat zákon, protože z toho mají mnohem větší zisky.